ایجاد سند PDF در Word و Excel بدون نیاز به برنامه :
در این آموزش قصد داریم تا شما را با خلق یک سند PDF در محیط Word و Excel بدون نیاز به برنامه ایجاد اسناد آشنا کنیم.
برای بیان اهمیت این آموزش لازمه تا اول مختصری در مورد اسناد PDF صحبت کنیم.
PDF مخفف عبارت Portable Document Format و به معنای فرمت اسناد قابل انتقال است.یکی از مزایای این فرمت اینه که فایل های PDF دقیقاً همونطوری چاپ می شوند که شما آن را در مانیتور میبینید ، با همان صفحه بندی ، فونت ، عکس و …

برای روشن شدن مطلب مثال زیر رو بیان می کنیم :
فرض کنید شما یک تحقیق درسی در محیط ورد تهیه می کنید و ویرایشات لازم رو برای زیباسازی اون انجام میدید،حالا برای چاپ اون رو روی یک سیستم دیگه منتقل میکنید و یا اون رو ازطریق ایمیل یا سی دی و فلش به استاد مربوطه ارائه می کنید.حالا اگر روی سیستم دوم تمامی فونتها نصب نشده باشه و یا نسخه آفیس اون با نسخه آفیس شما یکی نباشه،تمامی فایل شما بهم ریخته نشون داده میشه و یا چاپ میشه.کارآیی اسناد PDF اینجا مشخص میشه و شما با تبدیل فایل خودتون به یک سند PDF نمایش اون رو در تمامی سیستم ها یکسان خواهید کرد.

برای اسناد PDF هم مثل تمامی فرمتها دو بحث مطرحه :
1 – ایجاد و ساخت فایلهای PDF : برای این موضوع یکی از روشها همین آموزش پیش روی شماست و دیگری استفاده از برنامه های مختلفی که در این زمینه توسط شرکتهای رایانه ای ارائه شده و معروفترین اونها محصول شرکت Adobe بنام Adobe Acrobat Writer هست که معمولاً بدلیل حجم بالای برنامه تهیه اون با پرداخت هزینه همراه هست اما برنامه های کم حجم . رایگان دیگری هم ارائه شده که انشاءالله در آینده برای استفاده دوستان ارائه خواهیم کرد.
2 – بازکردن و خواندن فایلهای PDF : برای بازکردن یک فایل با فرمت PDF بایستی یک برنامه PDF Reader بر روی سیستم میزبان نصب باشه که بازهم معروفترین اونها محصولی از شرکت Adobe بنام Adobe Acrobat Reader میباشد که بر خلاف محصول بند یک این برنامه بصورت رایگان و با حجم کمتر از محصول Writer ارائه شده و انشاءالله این برنامه در آینده برای استفاده دوستان بر روی سایت قرار خواهد گرفت .

اما بریم سراغ آموزش ساده ساخت اسناد PDF در محیط Word و Excel که بحث اصلی این پست هست . این آموزش بر روی Word2007 و Excel2007 تست شده و طبق تصویر در هر دو برنامه مسیر زیر رو طی کنید :

Office Button > Save As > PDF or XPS > Publish